;

Outdoor Track and Field Garners 39 USTFCCCA Mid-Atlantic All-Region Honors

red background with All-Region 2022 NCAA Division III Outdoor Track and Field with logo of a runner moving through a finish line ribbon

(NEW ORLEANS, La.) – The Carnegie Mellon University men's and women's track and field teams had 39 Mid-Atlantic All-Region honors awarded to its athletes by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) for the 2022 outdoor track and field season. Twenty-eight represent the men while 11 represent the women with eight men and two women receiving multiple honors.

To be named All-Region, an athlete must either be ranked in the top-five of an individual event in the region according to final TFRRS data or be part of a top-three relay team. The organization first began recognizing All-Region award winners in 2016.

Carnegie Mellon's USTFCCA Mid-Atlantic All-Region Honorees:

Women:
Liz Barre (Jr.) - 200 Meters
Liz Barre (Jr.) - 100 Meter Hurdles
Liz Barre (Jr.) - High Jump
Liz Barre (Jr.) - Heptathlon
Lindy Cornwall (Sr.) - Discus
Samantha Giordani (Jr.) - 100 Meters
Samantha Giordani (Jr.) - 200 Meters
JoJo Huczko (So.) - Pole Vault
Katie Monahan (Fr.) - Shot Put
Michelle Murray (Gr.) - 10,000 Meters
Kendra Noneman (Gr.) - Hammer Throw

Men:
Cody Breidenbach (Fr.) - Hammer Throw
Michael Cai (Gr.) - 400 Meters
Michael Cai (Gr.) - 4x400 Relay
David Durdaller (So.) - Steeplechase
Alex Halkias (Jr.) - 100 Meters
Alex Halkias (Jr.) - 200 Meters
Len Huang (Jr.) - Discus
Alex Ivanov (So.) - 800 Meters
Grant Johnson (Gr.) - 400 Meters
Grant Johnson (Gr.) - 400 Meter Hurdles
Grant Johnson (Gr.) - 4x400 Relay
Justin Kiefel (Jr.) - Long Jump
Justin Kiefel (Jr.) - Triple Jump
Andrew McGovern (So.) - 400 Meters
Andrew McGovern (So.) - 4x400 Relay
Colin McLaughlin (Fr.) - 1,500 Meters
Bram Miller (Gr.) - Discus
Bram Miller
(Gr.) - Shot Put
Varun Narayan (Sr.) - Long Jump
Bailey O'Malley (Jr.) - Hammer Throw
Bailey O'Malley (Jr.) - Shot Put
Michael OBroin (Sr.) - 5,000 Meters
Casey Potrebic (Fr.) - Decathlon
Pranav Rajbhandari (So.) - 4x400 Relay
Thomas Rich (So.) - Decathlon
Thomas Rich (So.) - Long Jump
Elijah Sech (Jr.) - Steeplechase
Aleksei Seletskiy (Fr.) - 1,500 Meters